banner2

banner1

Yozgat’ta 100. Yıl Sanayi sitesinde esnaf Dursun Pusmaz kendi teknesini yaptı

Yozgat’ta 100. Yıl Sanayi sitesinde esnaflık yapan Dursun Pusmaz 5,5 metre uzunluğunda kendi teknesini yaptı.

YOZGAT 27.07.2021, 16:30
Yozgat’ta 100. Yıl Sanayi sitesinde esnaf Dursun Pusmaz kendi teknesini yaptı

Yozgat’ta 100. Yıl Sanayi sitesinde esnaflık yapan Dursun Pusmaz, oğlu ile birlikte yaptığı 5,5 metre uzunluğundaki gemiyi Yozgat’ta yüzdürmek istiyor. Pusmaz, 3 ayda tamamladığı tur teknesi ile hem yerli hem de yabancı turistlere hitap etme amacında. Güven Mobilya Sahibi Dursun Pusmaz, oğlu Umut Pusmaz ile birlikte ahşaba şekil veriyor. Yozgat’ta 30 yıldan fazla bir süredir esnaflık yaptığını dile getiren Pusmaz, “Ahşap işine yöneldim. Ahşabı severek yapıyorum. Ahşap ve dekorasyon olarak sevdiğim bir iş. Ahşap ev, park bahçe işleri, masa sandalye gibi ahşap olarak mutfakta yaptığımız her şey var. Yozgat halkına hizmet etmek için elimize geldiğince yapıyoruz” dedi.

ÖZEL SİPARİŞLER ALIYOR

Pusmaz, özel siparişler de aldıklarını belirterek, “Müşteri bizden ne isterse biz onu yapıyoruz. İstek üzerine kendi imalatımızı yapıyoruz. Müşterinin isteğine göre yaptığımız işler daha çok. Ahşap üzerine ne varsa aklınıza ne gelirse yapıyoruz” şeklinde konuştu.

ÖNCE EĞİTİM SONRA PROJE

Tekne yapımı ile ilgili eğitim aldığını dile getiren Pusmaz, “Tekne için ilk önce eğitimini aldım. Daha sonra projesini çizdirdim. Daha sonra birtakım kişilerle görüşerek bunu gerçekleştirmek için olur aldım. Olur aldıktan sonra burada imalatına başladım. 3 aya yakın sürede bitirdim. Bir yerlere müracaat ettim ama virüsten dolayı kaldı. İnşallah Belediye başkanımız buna okey diyecek ve çağıracak” dedi.

GÖLETTE OLABİLİR

Tekneyi Çamlık’ta vatandaşların hizmetine sunmak istediğini anlatan Pusmaz, “Tekneyi Çamlık’ta Cevdet Dündar Göletine indirip orada vatandaşa, Yozgat halkına tur amaçlı etkinliklerde kullanmak için ve Yozgat’ta bir ilk olsun diye yaptım. İnşallah Belediye Başkanımız bizi görecek ve duyacak. Bu da Yozgat’ta bir ilk olacak inşallah. En lüksü, güzeli ve sağlamı. Hiçbir şeyden esirgemeden. İşçiliğinden ve malzemesinden esirgemedim. Tekneyi Rus kontrası ve malen tutkalından kullandık. Üzerinde 60 kilo polyester var. Kurşun geçmez o kadar sağlam oldu. Çok mükemmel bir sağlamlıkta. Kendisi zaten gölet ve barajlar için imal edilmiş. Bu 20 metreyi geçmediği sürece barajlarda izin almaya da gerek yok aslında. Bu teknemiz 5,5 metre uzunluğunda ve 2.5 metre genişliğinde bir tur teknesi. Bunu aslında şuanda denize götürsen neden indiriyorsun demezler. Çünkü küçük bir tekne. Vatandaşa hizmet etmek için eğlence amaçlı bir tekne. Belediye Başkanımız, Orman Dairesi başkanı çağırırsa bunu Yozgat halkına hizmet olarak sunacağız. Buda bizim bir ilkimiz ve Yozgat’ımızın da bir ilki olsun diye bekliyorum. 3 yıl olacak neredeyse. Ama yatıyor” ifadelerini kullandı.

BABADAN OĞULA

Umut Pusmaz da babası ile birlikte ahşaba şekil verdiklerini söyledi. Özel siparişler aldıklarını ve ahşaba dair her türlü imalatı gerçekleştirdiklerini anlatan Pusmaz, “Babadan oğula mesleğimizi geliştiriyoruz ve devam ettiriyoruz. Onunla beraber sanat ve imalat üretmeye devam ediyoruz. Çocuklara ahşaba dair dekorasyonların hepsini yapıyoruz. Ahşaptan yana hiçbir sıkıntımız yok. Yeter ki, müşterimiz bizlere resim getirsin, model getirsin biz yapıyoruz. Şimdi yaptığım oyma ahşap atımız 10 gün sürdü. İmalat ve sipariş üzerine Türkiye’nin her yerine gönderiyoruz. Bizleri sosyal medya üzerinden ulaştıklarında yapıyoruz” şeklinde konuştu.

YOZGAT’TA NEDEN OLMASIN?

“Tekne ile ilgili ben İstanbul’da tekne imalatı ile ilgili çalıştım” diyen Pusmaz, şunları kaydetti; “2,5 ay orada eğitim aldım. Eğitim aldıktan sonra tersanede mimarisini, çizimini, nasıl yapıldığını çizdirdim ve Yozgat’a getirdim. Yozgat’ta babama burada neden olmasın bizde yaparız dedim. Yozgat’ımızda bir ilk olsun dediğimde babamda neden olmasın yaparız dedi. Baba oğul olarak yaklaşık 3 ay sürede yaptık. Sağlam ve kaliteli bir şey oldu. Cevdet Dündar göletinde tur amaçlı Yozgat halkı için kullandırmak istiyoruz.”

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı