banner2

banner1

Yozgat Bozok Üniversitesi'nde anlamlı tören

Yozgat Bozok Üniversitesi'nde 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 106. Yıldönümü dolayısıyla anma programı düzenlendi.

YOZGAT 19.03.2021, 06:54
Yozgat Bozok Üniversitesi'nde anlamlı tören

Yozgat Bozok Üniversitesi'nde Çanakkale'de tüm imkânsızlıklara rağmen, büyük bir destan yazan, ''Çanakkale Geçilmez'' dedirten, genç-yaşlı, ülkenin her köşesinden gelerek milli ve manevi değerleri için hayatını ortaya koyan kahramanlar bir kez daha anıldı.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programına Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Prof. Dr. Yücel Güney, Üniversitemiz Genel Sekreteri Prof. Dr. Uğur Kölemen, fakülte dekanları, daire amirleri ve öğretim elemanları katıldı.

Şehitlerin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi Öğr. Gör. Yasin Cenan tarafından  Kur'an-ı Kerim okundu.

Açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hatice Güzel Mumyakmaz, Çanakkale Savaşları’nı anma etkinliklerinin amacı ve tarihi geçmişi hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Doç. Dr. Mumyakmaz konuşmasında millet şuurunun tesisi, hafızaların tazelenmesi vatan ve milletin dün ve bugününe sahip çıkılması adına şehit ve gazilerin bu anlam dolu günlerinde anılmasının önemine vurgu yaptı.

REKTÖR KARADAĞ'DAN DİKKAT ÇEKEN KONUŞMA

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Türk milletinin destansı zafere imza attığı Çanakkale Savaşındaki hafızalara kazınan kahramanlık hikâyelerinden kısa kesitler sunarak destansı zaferin her anının böylesi kahramanlık hikâyeleri ile dolu olduğuna dikkat çekti.

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Karadağ konuşmasının devamında: “Bir milletin topyekûn küresel saldırılar karşısında ayakta kalma savaşı verdiği ve çok güç koşullar altında olmasına rağmen kazandığı bu zafer, Türk Milletinin tarih sahnesinden silinemeyeceğinin de teminatı haline gelmiştir. Atalarımız, ‘Çanakkale geçilmez’ dedirtmekle kalmamış; tarihin akışını değiştirmiş ve dünyada dengelerin yeniden kurulmasına neden olmuştur. En güçlü silahlarla donanmış işgal güçlere karşı şanlı ordumuzun imanıyla, ferasetiyle vatan sevgisiyle hiç tereddüt etmeden şehadete koşarak vatan sathını korumuş, bütün dünyaya kafa tutmuş ve Çanakkale’yi geçilmez kılmıştır. Bu zafer aynı zamanda milletimizin birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiğinde karşısına çıkan bütün zorlukları aşabileceğini, düşmanlarına karşı galip gelebileceğinin de açık bir göstergesi olarak hafızalara kazınmıştır” ifadelerini kullandı.

Çanakkale ruhunun yaşatılması gerektiğine vurgu yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ eğitim kurumları olarak bu ülkenin yarınlarına hitap edecek gençlerin bu bilinç ve şuurla yetiştirilmesi gerektiğini belirtti.

Rektörümüz konuşmasının sonunda: “Çanakkale Zaferimizin 106. yıldönümünü en içten duygularla kutluyor, bütün şehitlerimizi ve  gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarını şükranla anıyorum” dedi.

18 Mart Çanakkale Zaferi´nin 106. Yıldönümü ve Şehitleri Anma programı Öğr. Gör. Batuhan Kalaycı ve öğrencilerimiz tarafından hazırlanan ‘Kınalı Hasan’ kısa film gösterimi ile Gökalp Çınarer tarafından okunan ‘Çanakkale Türküleri’ müzik dinletisiyle son buldu.

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı