banner2

banner1

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Yozgat’ı hak ettiği yerde görmek istiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat talimatı doğrultusunda çalıştıklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Yozgat’ı da bu kervana dahil etmek istiyoruz. Yozgat’ı ihracata katkı veren iller arasında olacak şekilde hak ettiği yerde görmek istiyoruz” dedi.

YOZGAT 07.06.2021, 09:10
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Yozgat’ı hak ettiği yerde görmek istiyoruz

Bir dizi ziyaret ve temasta bulunmak üzere Yozgat’a gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı hemşerimiz Fuat Oktay ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na ziyaretlerinde, AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, Yozgat eski milletvekilleri Osman Coşkun, Ertuğrul Soysal, Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ile Cumhur İttifakı belediye başkanları ve partililer de eşlik etti.

ANADOLU’NUN BAĞRINDAYIZ

Yozgat’ın ihtiyaçlarını yerinde tespit etmek için baba ocağına geldiğini dile getiren Oktay, “Bozkırın bağrında Anadolu’nun bağrında memleketimizde sayın bakanımızla birlikte buradayız, burayı ziyaret ettik ve ana gündemimiz de iki mega projemizle onları yerinde görmek ve diğer anlamda da gerek Yozgat merkez olarak ve diğer ilçeleri hem ana hatlar hem de bağlantı yolları çerçevesinde ihtiyaç varsa, demir yolları ile ilgili ihtiyaçlar varsa Organize Sanayi Bölgeleri çerçevesinde ve haberleşme alanında iletişim alanında ihtiyaçları varsa bunları da doğrudan belediye başkanlarımızla yani işin sahipleri ile birlikte görüşelim birlikte konuşalım, değerlendirelim, dertlerini dinleyelim, çözümünü de birlikte değerlendirelim istedik. Harika bir ziyaret gerçekleştirdik. Hem ilçemizde hem de Yozgat merkezde. Yüksek hızlı trenle birlikte geldik. Sayın bakanımızla birlikte seyahat ettik. Muhteşem bir konfor. Türkiye’nin de gelmiş olduğu seviyeyi göstermesi anlamında. Ben inanıyorum ki Yüksek hızlı tren fiilen çalışmaya başlamasının ardından Yozgatlılar ve Sivaslılar artık araçları ile Ankara’ya gelmeyi bırakacaklar. Çünkü çok daha büyük bir konforla karşı karşılayalar. Bunun da zaten Ocak’tan itibaren test sürüşlerini yapıyoruz. Biz de o test sürüşleri çerçevesinde Yozgat’a geldik. Sertifikasyon çalışmaları tamamlandığı zaman seferlerine başlıyor olacak. İlk etapta Balışeyh'ten sonraki kısım tam kapasite, önümüzdeki bir yıl içerisinde Ankara, Yozgat ve Sivas hattı tam kapasite çalışmaya başlıyor olacak” ifadelerini kullandı.

SEVİYE YÜZDE 70

Oktay, Yozgat Havalimanı inşaatında da incelemelerde bulunduklarını belirterek, “Havalimanı inşaatını ziyaret ettik. Çalışmaları yerinde inceledik. Orada da yine memnuniyetle gördük ki Yozgat Havalimanı inşallah planlandığı gibi 2022’de sonuçlanacaktır, tamamlanacaktır. Altyapı çalışmalarında yüzde 70’e yakın bir tamamlanmayı görüyoruz. Son derece memnun olduk. Hemen akabinde de üst yapı, terminal çalışmaları tamamlanacak. İnşallah planlandığı gibi 2022 yılında bu da faaliyete geçecek” dedi.

BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Hızlı tren ve havalimanı projelerinin faaliyete geçmesinin son derece önemli olduğuna dikkat çeken Oktay, şunları kaydetti; “Çünkü Organize Sanayi Bölgeleri ile özellikle biz Yozgat’ın ilçeleri ile birlikte kalkınmasını arzu ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın bize bir talimatı var: Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat diye. Buna da 81 ilimizin katkı vermesi arzusu var. Dolayısıyla Yozgat’ı da bu kervana katmak istiyoruz. Yatırım yapılan ve istihdam edilen kendi istihdamını oluşturan, kendi üretimini gerçekleştiren bir il. Ürettiklerini Yozgat’ın dışında, ülkenin dışında pazarlayan, ihracata da katma değer veren bir olma arzusundayız. Bunun için de altyapı önemli. Yozgat’ı ihracata katkı veren iller arasında olacak şekilde hak ettiği yerde görmek istiyoruz. Çevre iller ile birlikte bölgesel kalkınmanın yine içinde olmasını arzu ediyoruz. Başkanlarımız kendi ilçeleri, beldeleri ile ilgili ihtiyaçlarını dile getirdiler. Hepsini not aldık.”

KALİTE ARTACAK

Oktay, “Ankara sapağından itibaren başlayan ve Sivas’a kadar geçen ana yol hattındaki kalitenin artırılması için karayollarımızın tüm çalışmaları devam ediyor. Zaten bunu tamamlamak üzereyiz. Karayollarındaki konforlu ulaşımı daha iyi şartlarda devam ettireceğiz. Yine aynı zamanda Kayseri ve Çorum’la olan bağlantıların bir an önce daha kaliteli seviyeye getirilmesi çerçevesinde neler yapabiliriz onlar görüştük. Ve gerek merkezin ilçelerle gerek ilçelerin kendi aralarındaki iletişimin sağlandığı ve ilin de çevre illerle bağlantılarının sağlandığı ve sağlanacağı bir ulaşım alt yapısını nasıl oluşturabiliriz bunun çalışmasını konuştuk. Tüm talepleri aldık. Sayın bakanımız hepsini tek tek not ettiler. Hemen yapılabileceklerle alakalı gerekli bilgiler verildi. Geriye kalan çalışmalar da bakanlığımız çerçevesinde çok hızlı bir şekilde devam edecek. Birlikte çalışacağız ve sonucu da belediye başkanlarımızla paylaşıyor olacağız. Bu vesile ile şunu da ifade etmek istiyorum. Altyapı önemli ve internet ve haberleşme anlamında da bazı sıkıntıların olduğunu gördük. Onların da bir an önce çözülmesi ile ilgili kararları burada aldık. Onların da yine sayın bakanımızla birlikte takipçisi olacağız. İnşallah bir an önce de bu eksiklikleri gideriyor olacağız” şeklinde konuştu.

YOZGAT TARIM BÖLGESİ

Yozgat’ın bir tarım kenti olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Tahıl, hububat boyutunda baktığımızda da Türkiye’nin ana bölgelerinden birisi. Bu yıl kuraklıkla ilgili bazı sıkıntıların olduğunu çiftçilerimiz nezdinde alıyoruz. Sahayı da yakından takip ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu konuyu açıkladılar. Kuraklıkla ilgili gerekli desteklerin verilmesi ile ilgili. Çiftçilere 150 milyon lira ilave hibe desteğinin başlatıldığını ilan ettik. Bugün ben Yozgat’tan bir kez daha ifade etmek isterim. Yine Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçların ertelenmesi konusunu bir kez daha ifade etmek isterim. Diğer taraftan TARSİM’in ne kadar önemli olduğu bir kez daha görülmüş oldu. Tüm çiftçilerimizin bundan faydalanmasını özellikle arzu ediyorum. Kuraklıktan etkilenen buğday arpa, yulaf, çavdar, nohut, mercimek üreticilerine de yine verim kayıtlarına göre dönüme 100 TL’ye kadar da ödeme yapılacaktır. Dolayısıyla kuraklıktan dolayı verim kaybı yaşamış özellikle buğday üreticilerine mazot ve gübre desteğini de eklediğimizde dekar başına 151 liraya kadar dekar başı bir destekten bahsediyoruz. Onu buradan hem Yozgatlı hem de bu vesile ile tüm Türkiye’deki çiftçilerimize bir kez daha ifade etmek isterim” diye konuştu.

ÇOK ÖZLEMİŞİZ

Pandemi nedeni ile ziyaretlerine kısıtlama getirdiklerini ifade eden Oktay, “Biz yine salgın çerçevesinde seyahatlerimizi sınırladığımızdan dolayı biraz daha arzu ettiğimiz çerçevede gidememiştik. Bugün gördük ki hemşerilerimizi gerçekten çok özlemişiz. Bizi bağırlarına bastılar. Biz büyük bir enerji ile gelmiştik fakat çok daha büyük bir enerji ile Yozgat’tan Ankara’ya dönüyoruz. Tüm hemşerilerime bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı