banner2

banner1

Kayalar, 21 yıl aradan sonra TBMM'de açıklama yaptı!

Tarım, Orman, Köyişleri ve Maliye eski Bakanı, İYİ Parti Yozgat Milletvekili Lutfullah Kayalar, çiftçinin sorunlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

SİYASET 09.08.2023, 10:21
Kayalar, 21 yıl aradan sonra TBMM'de açıklama yaptı!

Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifine olan borçlarını ödeyememesi durumunda faiz ödemek zorunda kalacaklarını anımsatan ve bu durumun çiftçiyi mağdur ettiğini anlatan Kayalar, “31 Ağustos'a kadar Tarım Kredi Kooperatifine olan borcunu ödeyememesi durumunda faiz ödemek zorunda kalacak olan çiftçiler, bir taraftan devletten alacaklıyken, bir taraftan da devlete borçlu durumunda” dedi.

Tarımın önemi büyük

Tarım sektörünün önemine işaret eden Kayalar, “Bilindiği gibi Türkiye’de tarım sektörü temel bir sektördür. Aslında dünyada ana sektördür. Nitekim tarım sektörünün önemi geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız pandemide daha da öne çıktı. Ve yine şuanda da devam eden Ukrayna – Rusya savaşında da hububatla ilgili, dolayısıyla, tarım sektörünün ne kadar önemli olduğu konusunda dünya basınında görüşler ortaya konulmaktadır” şeklinde konuştu.

Hasat devam ediyor

Kayalar, ülke genelinde Mayıs sonunda hasat mevsimin başladığını anımsatarak, şunları kaydetti; “Şuanda tarımla ilgili yaşamakta olduğumuz sezon içerisinde özellikle bölgelerimize baktığımız zaman Mayıs ayı sonunda Adana’dan başlayan ve dalga dalga ülkemizdeki iklim kuşağına göre arpa ve buğday hasadı, hububat hasadı devam etmektedir. Şuanda da orta Anadolu olarak nitelendirdiğimiz Yozgat, Kırşehir, Konya gibi illerimizde, bu bölgelerimizden sonra da doğuya doğru hasat dönemi kayacaktır. Hasat döneminde çok sıkıntılı bir dönemi hem ülke olarak hem de çiftçiler olarak yaşamaktayız. Dolayısıyla da bu sıkıntıların hem kamuoyu ile paylaşılması hem de yetkililerin bu konuda alacakları önlemlere yol gösterici olması bakımından, mesele sadece tenkit etmek değildir. Yol gösterici olması bakımından da çiftçimizle yaptığımız görüşmeler, sahada yaptığımız görüşmeler, TMO’nun alım yerlerinde, kantar başlarında yaptığımız görüşmelerde oralardan elde ettiğimiz sıkıntıları ve istekleri dile getirmek istedik.”

Çok uzun bir süre

Çiftçinin randevu sorununu dile getiren Kayalar, “Şu anda Orta Anadolu’daki devam eden alımlarda hububatla ilgili en fazla sıkıntıların başında gelen randevu sistemidir. Çiftçimiz ofise malını teslim edebilmek için randevu almakta fevkalede sıkıntı içerisindedir. Ve çok uzun sürelere de randevu verilmektedir. Şu anda Yozgat’ta bir üreticinin malını TMO’ya teslim edebilmesi için Eylül ayının 20’si civarında ancak randevu alabiliyor. Bu çok uzun bir süre. Çünkü bu süre içerisinde çiftçi mahsulünü nerede saklayacak? O zamana kadar iklim koşullarındaki olumsuzluklardan mahsulü zarar görmeden dayanabilecek mi?” diye konuştu.

Kota Sorunu da var

Kayalar, çiftçinin yaşadığı bir diğer sorunun da kota sorunu olduğunu belirterek, şöyle konuştu; “Bununla birlikte ikinci bir sorun da kota sorunu da bir diğer önemli sorun. Yozgat ziyaretimde çiftçilerin bir diğer önemli sorunu olan kota sorunu ile ilgili de istişarelerde bulunduk. Kotası üzerinde ürün getirmişse bu konuda da çok büyük sıkıntı var, onda da bir çözüm getirilmesi lazım. Kotası 30 tonsa diyelim, belki 50 tona kadar 60 tona kadar bir alım, yani ona bir oran getirip öyle bir alım yapabilme imkanı getirilmeli ve çiftçinin de bu konudaki mağduriyeti önlenmeli. Fiyatlar da çiftçinin emeğini ve maliyetini karşılayacak miktarda değildir. Alım yeri olmadığından dolayı ofis alımları da geciktiriyor. Bu da çiftçinin başka bir şekilde mağdur olmasına neden oluyor. Alım yerlerinde büyük sıkıntı var. Açığa alım denilen tarlaya alım yapılıyor bu da ayrı bir sıkıntı. Ben 3 gün önce Yozgat’taki alım yerine gittiğimde oradaki çiftçi ve görevliler arasında sorun yaşanmıştı. İnsanların arasını düzelttik ama bu her yerde böyle. Neden çünkü sıkıntı büyük. Bunlar belki aşılabilir ama daha büyük sıkıntı var. Ofisin uyguladığı alımlarla ilgili standartta alamam dediği standart dışı olarak nitelendirdiğimiz buğday var. Bunu ofis hiç almıyor. Normal koşullarda bunun oranı düşük olsa uygulaması lazım. Ama çiftçinin elinde olmayan bazı hastalıklar, pas hastalığı gibi ürünü kalitesiz yapıyor. Ürünün yüzde 30 35’i alınamaz buğday olarak nitelendiriliyor ve geri çevriliyor. Çiftçi hem nakliye hem satma konusunda sorun yaşıyor. Bu ürünler yok fiyatına tüccar tarafından alınıyor. Bunları göz önüne aldığımız zaman şu önerilerimiz var. Mesele tenkit etmek değil. Bir sıkıntı var ortada.”

Neler Yapılabilir?

Yapılması gerekenleri de sıralayan Kayalar, “Randevularla ilgili daha kısa sürelere çekilmesi lazım. Standart dışı olarak nitelendirilen ürünlerin TMO tarafından çiftçinin mağdur olmaması açısından yeni bir kategori açılarak alınması lazım. Ödemeler 30 -45 gün arasında zaman alıyor. Yozgat örneğini verirsem Eylül ayının 25’ine randevu veriliyor. Ekim Ayının sonuna denk geliyor. Devletten alacağını alamıyor. 31 Ağustos’a kadar Tarık Krediye kadar çiftçi borçlarını ödemesi lazım. Ödeme yapamazsa faiz ödeme dönemi geçirebilir. Bir tarafa devlete malını vermiş, devletten alacaklı, bir taraftan da devlete Tarım Kredi’den aldığı borçları var. Tarım Kredi de devlettir. Borcunu vermezse faiz oluyor. Yani çiftçi hem alacaklı hem borçlu durumuna düşüyor. Bunlar inanın çok çabuk çözülebilir” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı