banner2

banner1

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven: Önce kuraklık, sonra taban fiyat çiftçiyi yakıp, kavurdu

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven açıklanan taban fiyatlarına tepki gösterdi. Keven, "Önce kuraklık, sonra taban fiyat çiftçiyi yakıp, kavurdu" dedi.

SİYASET 19.05.2021, 19:27 19.05.2021, 19:31
CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven: Önce kuraklık, sonra taban fiyat çiftçiyi yakıp, kavurdu

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan hububat taban fiyatlarını değerlendirdi.

Keven açıklamasında, ‘’Önce kuraklık, sonra taban fiyat çiftçiyi yakıp, kavurdu’’ diyerek, tepkisini dile getirdi. Keven, ‘’Çiftçimizin merakla beklediği hububat fiyatları açıklandı. Geçen seneye göre ‘60 kuruş artırdık’ denilerek ekmeklik buğdaya 2.25 lira verildiğini söylerken gübreye, ilaca, mazota gelen zamları söylememek çiftçimizle alay etmektir’’ dedi. Açıklanan fiyatların oransal olarak geçen yıla göre artmış görünse da şuan borsada işlem gören fiyatların üzerinde bir fiyatın açıklanmadığını ileri süren Keven, ‘’Bu fiyat vicdanlı bir fiyat değil. Kuraklık şuan Anadolu çiftçisini yakıp kavurmakta! Yozgat dâhil çoğu yerde çiftçi ekinini maalesef hayvanlarına yem yapıyor. Kuraklık afeti yaşanıyor şuan. Böyle bir ortamda ‘60 kuruş artırdık’ diyemezsiniz. Çiftçi ciddi bir fiyat ve destek bekliyor” diye konuştu. Keven, AK Partide siyaset yapanlara da, ‘’Gırtlağına kadar borçlu olan çiftçinin elinde ki traktörüne dahi bankalar haciz koydu. Tarım ve Orman Bakanlığı seyretti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli seyretti. Gübreye fahiş zamlar geldi 3000-4000 lira arasında gübre satıldı. Müdahale edin dedik. Yine saray seyretti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli seyretti. AKP’de siyaset yapan vicdanlı siyasetçilere sesleniyorum, Tarım ve Orman Bakanı çiftçiyi görmüyor duymuyor. Saray bürokratları da çiftçiyi görmüyor. Bu açıklanan fiyat kuraklığın maliyetini de gübrede ki zamları da karşılayamaz’’ diye seslendi. Keven, çiftçinin emek verdiğini, alın teri döktüğünü, şimdi mahsulünü beklediğini hatırlatarak, ‘’Hububatta maalesef kuraklık başladı. Çiftçi en azından 2.50 lira fiyat bekliyor. 60 kuruş sizin olsun yeter ki mazota, gübreye, ilaca gelen zamları geri çekin. Borçları artık faizsiz yapılandırın ve 5 yıla erteleyin. Bir yıl faizli erteleme borç yükünü artırmaktan bir işe yaramıyor. Başta traktör hacizleri olmak üzere icra işlemlerini durdurun. Ziraat Bankası artık topçuya, tüpçüye değil çiftçiye faizsiz kredi vermesi gerektiğini hatırlasın. Çiftçimizi seçimden seçime hatırlamayın. Gelin anlattığımız sorunlarına kulak verin’’ ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı