banner2

banner1

"Dil terapisi" ile çocuklar Yozgat Şehir Hastanesinde eğitim alıyor

Konuşma güçlüğü çeken çocuklar, Hastanede görev yapan dil terapisti Almila Soylu ile Yozgat Şehir Hastanesinde uygulanan "dil terapisi" ile rahatsızlıklarından kurtuluyor.

SAĞLIK 07.04.2021, 06:18
"Dil terapisi" ile çocuklar Yozgat Şehir Hastanesinde eğitim alıyor

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Kozan, hastane bünyesinde açılan birimin yaklaşık 2 yıldır hizmet verdiğini ve konuşma bozukluğu olan hastaların başka illere gitmeden Yozgat'ta tedavi edildiğini söyledi.

15 SEANS VERİLİYOR

Hastanede görev yapan dil terapisti Almila Soylu , "Kekemelik, ses bozukluğu, motor konuşma bozukluğu gibi konuşma problemlerine karşı haftada bir defa 30 dakika olmak üzere 15 seans veriliyor." dedi.

Soylu, seanslar tamamlandıktan sonra çocukların sıklıkla konuşmaya başladığını belirterek, "Aileler ile yapılan iş birliğiyle terapilerden daha iyi sonuçlar alıyoruz. Aile görüşmelerinde tedaviden memnuniyetlerini ve olumlu dönüşlerini alıyoruz." diye konuştu.

AİLELER MEMNUN

Oğlunu tedaviye getiren Döndü Arslan da "Oğlumdaki kekemelik nedeniyle 2 aydır tedaviye geliyoruz. Bu süreçte güzel sonuçlar almaya başladık. Önceden 10 üzerinden puanlama yaptığımız zaman 6-7 aralığındaydı şimdi kekemeliğimiz 2'ye 3'e kadar düştü. Büyük oğlumda da rahatsızlık vardı, o zaman Yozgat'ta konuşma terapisti olmadığı için Ankara'ya gitmek zorunda kalmıştık. O da bizi maddi açıdan zorluyordu. Bu birimin Yozgat'ta açılması çok iyi oldu, burada ücretsiz tedavi oluyoruz. Bu imkanı sağladığı için devletimize çok teşekkür ediyorum." dedi.

Kızını tedaviye getiren Ahmet Kepir ise "Daha önce Kayseri'de özel bir kliniğe gidiyorduk. Yozgat Şehir Hastanesinde sıramız geldiği için burada 3 haftadır tedavi görüyoruz. Buraya geldiğimizden beri çocuğumuzda düzelme oldu, bazı sesleri çıkaramıyordu, şimdi o sesleri çıkartıyor. Önceden çıkardığı sesleri ve kelimeleri anlayamıyorduk, şu anda anlaşılır bir şekilde konuşuyor." diye konuştu.

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı