banner2

banner1

Yozgat’ta vakalar neden arttığını Valilik duyurdu!

Yozgat Valiliği tarafından artan koronavirüs vakalarının nedeni açıklandı.

GÜNDEM 16.04.2021, 05:06
Yozgat’ta vakalar neden arttığını Valilik duyurdu!

Yozgat Valiliği tarafından artan koronavirüs vakalarının sebebi açıklandı. Yapılan açıklamaya göre ilimizde korona virüs vakalarında en fazla, taziyelerde, ev gezmelerinde, okul ortamındaki temaslarda, imece usulü yapılan Mantı/ Sarma/Tatlı gibi işlerde artış yaşanıyor.

Yozgat Valiliği tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı; Taziyeler: Taziye ziyaretlerinde maske ve mesafe kurallarına uyulmaması, fazla kişinin aynı anda ve uzun süreli taziye evinde bulunması, hayır adı altında ikramda bulunulması vaka sayılarında artışlara neden olduğu için taziye ziyaretlerinin yapılmaması gerekmektedir. Ev Gezmeleri: Korona virüs en yakınımızdaki akrabamız, arkadaşımız ve komşularımızdan bulaşıyor. Yemek davetleri, akraba ve komşulara yapılan ev ziyaretleri vaka sayılarında artışlara neden olduğu için maske, mesafe, temizlik kurallarına uyulsa dahi yapılmamalıdır.Okul Ortamındaki Temaslar: Hane içerisinde ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi COVID-19 belirtileri olan ya da COVID-19 tanısı alan, pozitif vaka ile teması olan kişi bulunması halinde hane içi izolasyon tedbirlerine uyulması, çağrı merkezi aracılığı ile sağlık yardımı alınması ve öğrencilerin okula gönderilmemesi, maske, mesafe, hijyen kurallarına uyulması gerekmektedir. Mantı/ Sarma/Tatlı Yapımı: İmece usulü yapılan işler (mantı, sarma, tatlı vb. yapımı) evlerde toplanmalara neden olarak bulaş riskini artırdığı için bu tarz faaliyetlerin yapılmaması gerekmektedir. NOT: Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi COVID-19 belirtileri olan ya da COVID-19 tanısı alıp izolasyondayken semptomlarında artış olan, pozitif vaka ile temas öyküsü bulunan kişilerin (0354) 212 44 66 numaralı hattan ÇAĞRI MERKEZİ’ni arayarak durumunu bildirmesi ve numune alımını talep etmesi önem arz etmektedir.”

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı