banner2

banner1

Yozgat’ta “Kalk ve Uyar, Fethi Müjdele” programıyla Mekke’nin Fethi kutlandı

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) – Millî Gençlik Vakfı (MGV), her yıl düzenlediği Mekke’nin Fethi programının 1393’üncü yıl dönümünü “Kalk ve Uyar, Fethi Müjdele” temasıyla Yozgat’ta da düzenledi.

GÜNDEM 02.01.2024, 11:55
Yozgat’ta “Kalk ve Uyar, Fethi Müjdele” programıyla Mekke’nin Fethi kutlandı

Bu yıl Filistin’e ve mazlum coğrafyalara destek için Mekke’nin Fethi ve Kudüs Gecesi olarak; tüm Türkiye’de yüzlerce noktada, Avrupa, Afrika, KKTC ve Azerbaycan’da yoğun katılımlarla gerçekleştirildi.

AGD, her yıl olduğu gibi bu yıl da Mekke’nin Fethi programlarını tüm kentler ve ilçelerin yanı sıra Avrupa, Afrika, KKTC ve Azerbaycan’da düzenledi. Yüz binlerce Peygamber (S.A.V.) sevdalısının iştirak ettiği fetih programlarının ana teması ise Kudüs oldu.

Bilal Şahin Kültür ve Merkezinde büyük katılımla gerçekleşen söyleşiye konuşmacı olarak Doç. Dr. Mustafa Yıldız günün anlam ve önemini belirterek Mekke’nin Fetih yıldönümü olan 31 Aralık 2023 günü dolayısıyla söyleşide bulundu.

“En Büyük Silah İmanlı Gençliktir”

Yıldız konuşmasının başında, “Bugün burada insanlığın en hayırlısını ve insanlık tarihinin en önemli olayını gücümüz nispetinde ve C. Hakkın izin verdiği ölçüde konuşmaya gayret edeceğiz. Cenab-ı Hak istifade etmeyi cümlemize nasip eylesin.

Öncelikle Yozgat AGD’mizin kıymetli başkanı ve çalışma arkadaşlarını tebrik etmek ve bu nazik davetlerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Ülkemizin en büyük gücü ne tankı ne silahıdır. En büyük güç imanlı gençleridir. AGD bu hususta mutlaka kutlanması gereken ve desteklenmesi gereken bir kuruluştur. Şu hususlar bunun açık delilidir. Kuran ziyafetleri, Muhteşem şahsiyetlerin tanıtımı, önemli tarihi olayların kutlanması, sürekli programlar ile gençlerin eğitilmesi ve şuurlandırılması gibi. Bu geceki program bunun en güzel örneğidir” dedi.

“Mekke’nin Fethini Konuşacağız”

Yıldız, İşte bugün bizler burada tarihin en mühim olaylarından biri olan Mekke’nin fethini konuşacağız diyerek katılımcılara Mekke’nin fetih aşamalarını anlatarak günümüzde yaşanan bu hadiselerden önemli dersler çıkarılması gerektiğine dikkat çekti.

“Yusuf’un Kardeşlerine Yaptığını Hatırlattı”

Doç. Dr. Mustafa Yıldız Fetihten çıkarılacak dersleri sıralayarak; “Mekke’nin fethinin en önemli özelliği, komutanının Allah’ın en sevgili kulu, ordusunun da onun gökteki yıldızlar diye tarif ettiği ashabından müteşekkil olmasıdır. Bundan daha kıymetli ne komutan ne de ordu gelmiştir. Savaş hukuku gereği Mekkelilerin hepsinden intikam alabileceği halde, kılıç kullanmadan, kan dökmeden Mekke’ye girmesi ve herkesi affetmesidir. Mekkelileri toplamış ve kendilerine ne yapacaklarını sormuş, onlar da Yusuf’un kardeşlerine yaptığı gibi yapacağını söylemişlerdir” dedi.

“İslamiyet İnsana Haklar Tanıdı”

İslamiyet’in İnsan Hakları konusunda tüm insanlara örnek olduğuna vurgu yapan konuşmacı Doç. Dr. Yıldız, İslamiyet o yıllarda bile insanlara pek çok imkân tanıyarak;

Yaşama hakkı

Irz-namus-nesebin korunması hakkı

Mülkiyet hakkı

Aklın korunması hakkı

İnanma hakkı

İfade hürriyeti

Öğrenim ve Örgütlenme hürriyeti

İnandığı gibi yaşama hürriyeti gibi birçok özgürlük imkânı sağladığını belirtti.

“Hayatımızın Her Alanında Örnek Almalıyız”

Programda konuşan Mustafa Yıldız, “İşte Mekke’nin fethi ile insanlığa yeni bir çığır açılmış ve insanlık dünyanın en kıymetli şahsiyeti ile tanışmıştır. O halde ‘sizin için Allah’ın Resulünde en güzel örnekler vardır’ ayeti mucibince hayatımızın her safhasını onu örnek alarak şekillendirmek zorunda olduğumuzu unutmamalıyız” dedi.

Müslümanların son dönemlerde tüm dünya üzerinde görmüş olduğu zulüm ve işkenceleri hatırlatan Yıldız, Müslümanlara yapılması gerekenleri ise şöyle hatırlattı;

“Irkçı Emperyalistlerin Yılbaşı kutlamaları adı altında bize dayatmaya çalıştığı ifsadın farkına varmak, bu yolla içine düştüğümüz uyuşukluktan kurtulmak zorunda olduğumuzu bilmek. Dünyanın neresinde olursa olsun, hassaten bugün Filistin’de vuku bulan soykırımın ve türevi zulümlerin karşısında olduğumuzu haykırmak. İslam’ın fetih dini olduğu, işgale karşı olduğu bilincini kuşanmak. İşgal 7 Ekim’den beri Filistin’de devam eden insanlığın yüz karası katliamdır. Kudüs ilk kıblemiz, çevresini Allah’ın mübarek kıldığı miraç durağımızdır.”

“Dünya Barışı İçin 5 Madde”

Yıldız konuşmasını tamamlarken, Tüm Dünya üzerinde barışın tesis edilmesi için gerekli olan maddelere şu şekilde yer verdi;

Müslüman ülkeler BM si kurulmalı

Müslüman ülkeler Askeri İşbirliği Teşkilatı (NATO benzeri)

Müslüman ülkeler Ortak Pazarı (AT gibi)

Müşterek para birimine geçiş (Euro gibi)

Müslüman ülkeler Kültür İşbirliği Teşkilatı (UNESCO gibi)

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı