banner2

banner1

Yozgat’ta gönül sofrası geleneği sürüyor

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat’ta ramazan geleneklerini sürdürdüklerini belirterek, “Yozgat Belediyemiz her zaman gönül sofrasını kurdu. Bu Ramazan’da da gönül soframızı kuruyor, hemşehrilerimizle aynı sofrada buluşuyoruz” dedi.

GÜNDEM 05.04.2023, 09:49
Yozgat’ta gönül sofrası geleneği sürüyor

Yozgat Cumhuriyet Meydanı’nda 500 kişilik gönül sofrası kurduklarına değinen Köse, “Yozgat Belediyemiz olarak biz ilk günden beri bu geleneği devam ettiriyoruz. Allah’a ham olsun Yozgat Belediyemiz her zaman gönül sofrasını bütün milletimize, bütün halkımıza açtı. Açmaya da devam edecek. Yozgat Cumhuriyet Meydanımızda çadırımız 500 kişi kapasiteli ama 500 kişilik bir kapasite olması o sayı kadar yemek çıkacak anlamına gelmiyor” şeklinde konuştu.

Ensar Ve Muhacir Kardeşliği

Başkan Köse, açıklamasının devamında, şunları kaydetti; “ Günlük bin kişilik akşam iftarımızı hep birlikte gönül soframızda vatandaşlarımız ile paylaşıyoruz. Özellikle depremden etkilenen vatandaşlarımız vardı ki onlar bizim misafirlerimiz. Orada Ensar ve Muhacir kardeşliğini burada yaşatmamız lazımdı. Büyük bir deprem yaşadık, büyük bir felaket yaşadık. Oradan Maraş’tan, Elbistan’dan, Hatay’dan diğer depremden etkilenen illerden Yozgat merkezimize ve diğer ilçelerimize misafirlerimiz geldi. Biz orada şu ruhu özellikle ihya etmek istedik, Ensar ve Muhacir kardeşliğini özellikle de Yozgat’ta da biz ihya etmek için elimizden geleni çabayı, gayreti de gösterdik. Sağ olsun halkımızda büyük bir duyarlılık gösterdi. Müthiş bir şekilde yardımcı oluyorlar. Birlik ve beraberliğimizi de sımsıkı yapan bir hale getirdiler.”

Evlere Sıcak Yemek

Ayrıca Yozgat Belediyesi aşevinden 250 haneye de sıcak yemek ikramında bulunduklarını anlatarak, “İftar çadırımızda vatandaşımızla soframızı paylaşıyoruz, gönül soframızı paylaşıyoruz. Aynı zaman da Yozgat Belediyemiz aşevimizden de günlük 250 haneye de sıcak yemeğimiz gidiyor ve aynı zamanda da 5 bine yakın ekmeğimiz de Yozgat’taki vatandaşlarımızla gönül soframızda paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Yozgat Deprem Bölgesi’nde

Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat’ın ilk günden itibaren deprem bölgesinde olduğunu belirterek, “Deprem bölgesinde ilk günden beri çalışmalarımız devam ediyor. Sayın Valimizin Hassa’ya koordinatör Vali olarak atanmasından sonra bizlerde AFAD tarafından İç İşleri Bakanlığı tarafından Hatay bölgesine görevlendirildik. Yozgat İl Belediyemiz ve İlçe Belediyelerimiz ve Belde Belediyelerimizin tamamı olmak üzere hepimiz elimizden gelen çabayı gösterdik. Büyün ekiplerimiz ile bütün ekipmanlarımız ile arama kurtarma ekiplerimiz ile itfaiye araçlarımız, alt yapıda çalışan arkadaşlarımız, temizlik elemanlarımız, gönüllü kardeşlerimizle birlikte olayın ilk gününden beri hep deprem bölgesindeydik. Hala da ordayız tabi ki. Diğer arkadaşlarımız geldi. Çünkü ihtiyaca binaen kalanlar kaldı” şeklinde konuştu.

Aşevi Var

Köse, deprem bölgesinde aşevi de bulunduğunu belirterek, şunları söyledi; “Şuanda orada aşevimiz var devam ediyor. Günlük iftarımızı ve sahurumuzu orada hep birlikte veriyoruz. 13, 14 noktada bu iftar çadırlarımız var. Sadece bizim değil Sarıkaya Belediyemizin var diğer Ticaret Odasının var diğer kuruluşların var. Orada başka yerlerden gelenler var. “

Alt Yapı Çalışmaları Tam Gaz

Bölgede alt yapı çalışmalarınında sürdürüldüğüne işaret eden Köse, “Alt yapıda çalışan arkadaşlarımız orada. Onlarda şuanda hem Yozgatlılar Federasyonunun göndermiş olduğu konteynerleri hem de diğer yerlerden gelen konteynerlarımızın alt yapısını hazırlıyorlar. Orada içme suyunu çekiyoruz. Kanalizasyonunu, elektrik şebekesini çektikten sonra gelen konteyner yerleştirip hak sahiplerine teslim ediyoruz. Orada da şuanda da 2 bine yakın konteyner kent kuruluyor. Bunun büyük bir kısmının alt yapısını da Yozgat Belediyemiz olarak bizler üstlendik yapıyoruz. Ustalarımız orada, elektrik ustalarımız orada çalışıyorlar. İhtiyaca binaen de eğer bir işe ihtiyaç duyulursa da hemen buradan koordine olup hemen 12 saat içerisinde oraya intikal ediyoruz” diye konuştu.

Normale Dönecek

Yaraların birlikte sarılacağını dile getiren Köse, “Şuanda orada hayat normale dönmek üzere orada. Tabi olayın ilk anında aşırı bir yangın vardı denilir ya o ortam mevcuttu. O yangın söndü Allah’a hamd olsun o ilk 10 günde. Şuanda stabil bir durumdayız. İhtiyacımız fazla kalmadı Allah’a hamd olsun. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız deprem bölgesinde 1001 adet kalıcı konutunda ihalesini yapıyor. Oda çok önemli bir şey. Orada hayat devam ediyor. İş yerleri açıldı. Oradaki çocuklarımızın oyun oynayacağı kreş tarzı yerler açıldı. Çadır kentlerimizde sosyal faaliyetlerde bulunacakları imkânlar yapıldı” dedi.

Mescitler Kurduk

“Camilerimizin açılabilmesi, muhtemel camilerimizin açtık onları. Açılamayacak camilerimizin yerine çadır mescitler kurduk. Böylelikle süreç devam ediyor” diyen Köse, açıklamasının devamında, “Bu bir süreç ve acı büyük. 3 ayda ya da 5 ayda bitmeyecek ama bu süreç 1 yıl 1 buçuk yıl sonra Allah’a ham olsun devletimiz orada, milletimiz orada, Sayın Cumhurbaşkanımız ekibi ile birlikte gece gündüz orada bütün mesaisini orada harcıyor ki bir an önce orayı ayağa kaldıralım diye. Allah onlardan razı olsun. Başımızdan eksik etmesin onları. Güç versin, kuvvet versin, kudret versin, muhakeme gücü versin, irade versin. Kabinemiz hep orada, devletimizin bütün imkânları orada. Milletimiz orada. En önemlisi o. İlk gününden itibaren mesela Yozgatlı kardeşlerimiz sonsuz şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi bir borç olarak biliyoruz sonuçta biz. Eğer Yozgat halkı o fedakârlığı o yardımseverliği o dayanışmayı göstermemiş olsaydı biz orada hiçbir şey yapamazdık. Olayın ilk anından itibaren 335 tır yardım malzemesi gitti. Yani ilçeler ile birlikte 335 tır çok büyük bir rakam. Yozgat ölçeğinde 335 tır 5, 6 gün içerisinde tır çıkartmak, oraya indirmek, oraya dağıtmak kolay bir hadise değil. Sanki Milli Seferberlik ilan edildi gibiydi. Yozgat halkı arkamızda durdu. Bizim orada elimiz, ayağımız oldular. Bizde onları Allah’a hamd olsun kardeşlerimizin boynunu yere düşürmeden temsil ettik. Burada ki yardımların oradaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması noktasında da elimizden gelen çabayı, gayreti gösterdik. Orada da Yozgat ile Hassa’yı kardeş şehir ilan ettik. Gönül bağımız oldu. Bu gönül bağı da kıyamete kadar devam edecek. Orada aynı bizim gibi. Milli, birliği, beraberliği zirve olmuş, maneviyatına düşkün, ezan, bayrak sevdalısı hep Türkmen kardeşlerimizin yaşadığı bir yer. Allah’ta bize orada bir kardeşlik nasip etti. Bizde bundan memnun olduk” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı