banner2

banner1

Yozgatlı Profesörden dev eser

Avrupa’nın en büyük İslam kütüphanesini barındıran İslâm Araştırmaları ve Kültürlerarası İşbirliği Enstitüsü (İFİS&İZ) kurucu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin İlker Çınar’ın Almanca kaleme aldığı “Kur’ân İlimleri. ʿUlūmu’l-Ḳurʾan” adlı eseri yayınlandı.

GÜNDEM 17.12.2022, 07:30
Yozgatlı Profesörden dev eser

676 sayfalık bu eser, Kur’an ve tefsirine dair çalışmaların yayınlanacağı “Kur’ân ve Tefsir Araştırmaları” serisinin ilk eserini oluşturuyor.

Yozgat’ın Yerköy ilçesinden yıllar önce eğitim amacı ile gittiği Almanya’da kurduğu ve Kültürlerarası İşbirliği Enstitüsü’nde başarılı çalışmalara imza atan Prof. Dr. Hüseyin İlker Çınar, Almanca olarak “Kur’ân İlimleri. ʿUlūmu’l-Ḳurʾan” adlı eseri kaleme aldı. Eser, merkezi Mannheim’da bulunan ve bünyesinde Avrupa’nın en büyük İslâm kütüphanesini barındıran İslâm Araştırmaları ve Kültürlerarası İşbirliği Enstitüsü (İFİS&İZ) bünyesindeki yayınevi olan İFİS&İZ Publications tarafından yayınlandı.

KURAN’IN İÇERİĞİ HAKKINDA AKADEMİK ÜSLUPLA ALMANCA BİLGİLER VERİYOR

“Kur’ân İlimleri. ʿUlūmu’l-Ḳurʾān” başlığı altında yayınlanan 676 sayfalık eser, Kur’ân ve tefsirine dair çalışmaların yayınlanacağı “Kur’ân ve Tefsir Araştırmaları” serisinin bölümünü oluşturuyor.

İFİS&İZ’in kurucu başkanı olan Prof. Dr. Hüseyin İlker Çınar tarafından kaleme alınan eserde, Kur’ân’ın aslına uygun olarak anlaşılması ve sağlıklı bir şekilde yorumlanması adına gerekli olan yöntem ve ilimlerin neler olduğu irdeleniyor. Bu kapsamda ‘ilahî vahiy’, ‘Kur’ân’ın inişi’, ‘içeriği’ ve ‘tarihi’ hakkında temel bilgiler veriliyor. Klasik ve çağdaş kaynakların verileri ışığında Kur’ân’ın aslına uygun anlaşılmasına hizmet eden ve ilahî mesajın üslûp ve inceliklerini ortaya koyan en önemli Kur’ân ilimleri farklı açılardan incelenerek 26 ana bölüm halinde ele alındı.

“Kur’ân İlimleri. ʿUlūmu’l-Ḳurʾān eserinde tefsir ilmine tahsis edilen son iki bölümde ise İslam’ın özüne uygun olarak kavranılmasında vazgeçilmez konuma sahip olan ilk nesillerdeki tefsir faaliyetleri ve zaman içerisinde rivayet, dirayet, fıkhî ve tasavvufî tefsirler şeklinde ortaya çıkan temel tefsir çeşitleri tanıtılıyor.

BATI’DA BU ALANDA BU ANA KADAR TELİF EDİLEN EN KAPSAMLI İLMÎ ESER

Yıllarca süren yoğun ve disiplinli ilmî araştırmaların bir ürünü olup akademik üslupla Almanca kaleme alınan bu eser, Kur’ân ilimleri ve Tefsir Usulüne ilişkin şu ana değin batıda telif edilen en kapsamlı eser olma özelliğini taşıyor. Kitapta klasik Kur’ân ilimleri, bir taraftan geleneği betimleyici tarzda işlenirken diğer taraftan belli konulara dair gerek Müslüman gerekse Batılı ilim adamlarının görüşlerine ilişkin eleştirel yaklaşım da sergileniyor.

Söz konusu eser, eğitim ve öğretim konseptine elverişli olması hasebiyle ilim adamları ve araştırmacıların yanı sıra İlahiyat talebelerine ve dinî ilimlerde öğrenim görenlere de hitap ediyor.

TÜRKİYE’DE KUDEM’İ KURDU

Avrupa’nın en büyük İslam Kütüphanesi’nin yer aldığı İslâm Araştırmaları ve Kültürlerarası İşbirliği Enstitüsü (İFİS&İZ) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin İlker Çınar, kısa bir süre önce Türkiye’de “Kur'an-ı Kerim ve Değerler Eğitimi Araştırmaları Merkezi Vakfı’nı (KUDEM)” kurdu.

Avrupa'daki kütüphane ve eğitim merkezlerinin benzerleri başta Ankara olmak üzere Türkiye'nin farklı noktalarında KUDEM Vakfı aracılığı ile kazandırılacak.

PROF. DR. HÜSEYİN İLKER ÇINAR KİMDİR?

1970’de Yozgat’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Yerköy (Yerköy İmâm Hatip Lisesi) ve Yozgat’ta (Yozgat Lisesi) tamamladı. Yüksek öğrenimine Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde devam ederek 1993 yılında buradan mezun oldu. Mezuniyet sonrası ilmî araştırma ve çalışmaları nedeniyle (1993-1994) Şam’da bulundu. Şam sonrası Münih Maximilyen Üniversitesi’nde bir buçuk yıl yoğun dil kursu alan Prof. Dr. Çınar, daha sonra Almanya’nın en eski üniversitesi olarak bilinen Heidelberg Üniversitesi’nin Şarkiyat ve Eğitim Bilimleri fakültelerinden mezun oldu.

Mezuniyet sonrası, Heidelberg Üniversitesi’nde “İslâm Hukukunun III. Asra Kadar Gelişimi” üzerine master çalışmasını tamamlayan Prof. Dr. Çınar, 2002 yılında yine aynı üniversitede “Hadîslerde İslâm Öncesi (Arap) Devri(nin) Işığında İlk Dönem İslâm Hukuku” adlı tezi ile doktora çalışmasını tamamladı. 2004-2005 öğretim dönemlerinde Frankfurt Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi’nde “İslâm Hukuku” alaninda dersler verdi. İslâm teolojisinin çeşitli alanlarında farklı dillerde pek çok bilimsel eser ve makaleleri yayınlanan Prof. Çınar, 2010 yılında Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde girdiği sınavı başarıyla tamamlayarak Tefsir Anabilim Dalında doçent oldu. 2011 yılında Osnabrück Üniversitesi’nin İslâm İlâhiyatı Enstitüsü’ne Tefsir Profesörü olarak atanan Çınar, 2012-2017 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi İslâm İlâhiyatı Enstitüsü’nde Tefsir Anabilim Kürsüsü başkanlığı görevini yürüttü. Doğu ve batıda almış olduğu modern eğitimin yanı sıra, klasik doğu medrese usulünce medrese eğitimini tamamlayarak aynı zamanda medreseden mucâz olan Prof. Çınar, klasik usülde 12 ilim dalında medrese usulünce okutma icazetini alarak bu ilimlerin akademik perspektiften verilmesine yönelik gerek müfredatın hazırlanması ve gerekse bu müfredata uygun kurumların oluşması, oluşmuş kurumların devamlılığı ve güçlenmesi hususunda – Avrupa’da kurulmasına vesile olduğu vakıf, enstitü, akademi ve yayın evi ve kütüphaneler üzerinden – her türlü desteği vererek katkı sunmaya çalışmaktadır. Bilimsel ve sosyal içerikli çalışmaların yanı sıra yaklaşık 20 yıldır her Cumartesi ikindi namazından sonra Kudem’de, neslin vahyin ışığında yeniden inşası, ana başlığı altında tefsir-hadis ve tasavvuf yoğunluklu ‘Gönül sohbetleri gerçekleştiren ve halen İslam Araştırmalar ve Kültürler Arası İşbirliği Enstitüsün (Mannheim-Almanya) kurucu başkanlığını yürüten Prof. Çınar, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı