banner2

banner1

Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Anteplioğlu’ndan şiddete tepki

Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, Geçtiğimiz günlerde Ankara’da da Ceren Eroğlu isimli veteriner hekimin şiddete uğramasının ardından bir açıklama yaptı.

GÜNDEM 12.08.2023, 10:29
Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Anteplioğlu’ndan şiddete tepki

Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, Geçtiğimiz günlerde Ankara’da da Ceren Eroğlu isimli veteriner hekimin şiddete uğramasının ardından bir açıklama yaptı. Anteplioğlu, Sağlıkta Şiddet Yasasına veteriner hekimlerin de dâhil edilmesi gerektiğini belirterek, “Darp ediliyoruz, Öldürülüyoruz. Ama veteriner hekimler olarak Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınmıyoruz.  Yaşamın tüm alanlarında kadına, çocuğa, hayvana ve doğaya karşı uygulanan şiddet, sağlık alanında da hızla artmış ve artık dayanılmaz bir boyuta gelmiştir” dedi.

Şiddet Meslek Ayırt Etmiyor

Anteplioğlu, Şiddet cezalarının caydırıcı olması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti; “Maalesef toplumun her kesiminde yaşanan her türlü şiddet cezasız kalmakta ve bu durum toplumda şiddetin artarak devam etmesini teşvik etmektedir. Son olarak Ankara’da bir klinikte, tedavi sürecinde kedisinin hayatını kaybetmesi üzerine hasta yakını, tedaviyi yürüten veteriner hekimi darp etmiştir.

Sıkça yaşandığı üzere şiddet sağlık mesleklerini ayırt etmiyor; yaşam hakkı, doğa ve çevre için çalışan tüm sağlık çalışanlarını hedef alıyor. Özellikle meslektaşlarımıza yönelik şiddetin dozu maalesef giderek artıyor.”

Kapsama Alınmalı!

Veteriner Hekimlerin de Sağlıkta Şiddet Yasasına dahil edilmesi gerektiğine işaret eden Anteplioğlu, açıklamasının devamında, “Bazen toplum sağlığını korumak için gıda kontrolü yaparken, bazen yerel yönetimlerin eksikliklerinden sorumlu tutularak, bazen bilimsel tüm hekimlik uygulamalarını yaptığı halde kaybettiği hastası sebep gösterilerek yetkililerin gözü önünde darp ediliyoruz, bıçaklanıyoruz, hatta öldürülüyoruz. Ama, tüm ısrarlarımıza rağmen veteriner hekimler Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamı dışında tutulmaktadırlar. Oysa veteriner hekimler yasalar önünde sağlık çalışandır, bizlere karşı işlenen suçlar da buna göre değerlendirilmeli, özlük haklarımız dahil olmak üzere veteriner hekimlerin yaşam ve çalışma koşulları hak ettikleri şekilde düzenlenmelidir. Yaşadığımız bu son olayda saldırganı kınıyor, mesleğimizde artarak devam eden bu şiddeti görmezden gelenlerin de bu saldırıda sorumluluğu olduğunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Görevi başında şiddete uğrayan meslektaşımız Veteriner Hekim Ceren Eroğlu’nun yanında olduğumuzu bildirir; yaşatmayı ve şifa vermeyi ilke edinmiş bir meslek grubu olarak sesimiz duyulmadığı takdirde tüm Anayasal haklarımızı kullanacağımızı, yakın bir zamanda iş bırakma kararı aldığımızı ifade etmek isteriz” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı