banner2

banner1

Yozgat Valiliği duyurdu! Bilanço ağır oldu

Yozgat Valiliği 26 Kasım Pazar günü 11:30 ile 19:00 saatleri arasında etkili olan fırtına sonrası oluşan zararın bilançosunu açıkladı, durum oldukça vahim.

GÜNDEM 27.11.2023, 06:46
Yozgat Valiliği duyurdu! Bilanço ağır oldu

Yozgat'ta meydana gelen şiddetli fırtına, 26 Kasım 2023 Pazar günü 11:30 ile 19:00 saatleri arasında büyük hasara yol açtı. Yozgat Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, bölgede 40 ila 90 kilometre/saat hızında esen rüzgar nedeniyle ciddi zararlar meydana geldi. Fırtına, Yozgat Merkez ve çevre ilçelerde etkili oldu.

Gün boyu 112’ye ihbar yağdı

Yozgat Valiliği, fırtına öncesi ve esnasında yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi. 112 Acil Çağrı Merkezi ile tüm ihbar hatlarının ve arama kurtarma ekiplerinin erken saatlerden itibaren alarm durumuna geçirildiği bildirildi. Ayrıca, AFAD, emniyet, jandarma ve diğer kamu kurumlarının da iş makineleri ve ekipleriyle teyakkuzda olduğu belirtildi.

Fırtınaya bağlı 48 ihbar ulaştı

Gün boyunca meydana gelen hasarlar ve vakaların detayları da paylaşıldı. Valilik, toplam 48 ihbar alındığını ve bu ihbarlara müdahale edildiğini açıkladı. İhbarlarda çatı uçması, baca devrilmesi, araç hasarı, elektrik arızaları, cami minaresi hasarı, mandıra çökmesi, trafik levhası yıkılması, yapı duvarı yıkılması ve bir ahırda bulunan hayvanların elektrik akımına kapılarak telef olmaları gibi çeşitli vakalar yer aldı.

‘Fırtına devam edecek’ uyarısı

Yozgat Valiliği, ön hasar tespitlerinin yapıldığını ve hasar tespit çalışmalarının önümüzdeki günlerde de devam edeceğini bildirdi. Fırtına nedeniyle yaşanan olaylarda herhangi bir can kaybı yaşanmazken, ancak Yerköy ilçesinde bir vatandaşın çatıdan düşerek ağır yaralandığı ve hastaneye sevk edildiği belirtildi. Yaralı vatandaşın ameliyatının iyi geçtiği ve durumunun takip edildiği ifade edildi.

Tüm kurumlardan tam zamanlı müdahale

Valilik, tüm Yozgat halkına geçmiş olsun dileklerini iletti ve yaralı vatandaşa acil şifalar diledi. Bu olay, Yozgat'taki vatandaşlar için ciddi bir sınav olurken, ilgili kurumların koordinasyon ve çabası takdire şayan bir durum olarak öne çıktı.

Yozgat’ın fırtına bilançosu

Yozgat Valiliği fırtınanın bilançosunu şöyle açıkladı:

Gün boyunca; saat 11:30 ile 19:00 suları arasında 112 AÇM’ne ve İl AFAD Merkezimize; Çatı Uçması Vakası: 31 (Otuzbir), Baca Devrilmesi: 2 (İki), Araç zararı: 3 (Üç), Elektrik İhbarları: 4 (Dört), Cami Minaresi hasarı: 3 (Üç), Mandıra çökmesi: 2 (iki), Trafik levhası yıkılması: 1 (Bir), Yapı Duvarı yıkılması: 2 (İki), bir ahır içerisinde bulunan hayvanların elektrik akımına kapılması  nedeniyle 4 büyük baş hayvan telefi,  ihbarı ulaşmıştır.  Toplam İhbar Sayısı: 48 olmuş, ihbar edilen tüm vakalara müdahale edilmiştir. Ön hasar tespitleri yapılmıştır. Ayrıca ulaşan hasar tespitlerine önümüzdeki günlerde de devam edilecektir.

Yerköy’de bir vatandaş çatıdan düştü

Gün boyunca yaşanan olaylarda bu saate kadar çok şükür herhangi bir can kaybımız bulunmamakta olup, Yerköy ilçemizde 1 vatandaşımız çatıdan düşmek suretiyle ağır yaralanmış ve hastaneye sevk edilmiştir. Vatandaşımızın ameliyatı iyi geçmiş olup durumu takip edilmektedir.

Tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletir, yaralı vatandaşımıza acil şifalar dileriz.”

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı