banner2

banner1

Yozgat'ta ormanlık alan miktarı arttırılacak

Yozgat İl genelinde, hazineye ait boş alanlarda gelir getirici tür fidanların dikimi yapılarak, il genelindeki ormanlık alan miktarı arttırılacak, diğer taraftan da kırsalda yaşayan aileler, pazara sunulabilecek meyvelerle geçimlerini temin edebilecek.

GÜNDEM 08.09.2021, 06:11
Yozgat'ta ormanlık alan miktarı arttırılacak

Yozgat Valisi Ziya Polat ise ağaçlandırma çalışmalarının devam edeceğini ancak Bölge Müdürüyle konuşurken kendilerinin milleti de bu işe ortak etmeleri gerektiğini düşündüklerini hatırlattı.

Devlet olarak çam, kayınlar diktiklerini vurgulayan Polat, ‘’Bunlar dışında milletimizin menfaatine olacak gelir getirici ağaç ve bitkiler de dikmek istedik. Milli Emlak Müdürlüğü’ne ait olan arazilerde incelemeler yapıyoruz, tarım arazisi olarak kullanılmayan sulu ve ağaçlandırmaya uygun olan arazileri tespit edip buralarda gelir getirici olan ceviz, mahlep, ahlat gibi ağaç fideleri ile adaçayı, kekik, nane gibi tıbbi aromatik bitkilerinin dikimini gerçekleştirip vatandaşlarımızın gelir elde etmelerine imkan sağlayacağız. Elimizdeki imkanları orman teşkilatımızla birleştirerek vatandaşımıza gelir getirecek bitki türlerini, ağaç türlerini kazandırmamız lazım. Protokolü üç yıllığına imzalıyoruz ama bu protokol ömür boyu devam edecek diye inanıyorum. Vatandaşımızın bu işe sahip çıkacağını düşünüyorum. Gelir getirdikten sonra vatandaşımızın bu ağaçlara bizden daha iyi koruyacağına inanıyorum. 11 Kasım olan Milli Ağaçlandırma Günü’nde bu ağaçları toprakla kavuşturmayı hedefliyoruz’’ diye konuştu. Konuşmaların ardından Yozgat Valiliği ile Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü arasında ağaçlandırma protokolü imzalandı.

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı