banner2

banner1

Yozgat'ta dikkat çeken seminer! 20. sırada Yozgat var

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından Çekerek ilçesinde muhtarlar, kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapan personeller ve lise öğrencilerine yönelik “Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Semineri” düzenlendi.

GÜNDEM 09.05.2023, 04:55
Yozgat'ta dikkat çeken seminer! 20. sırada Yozgat var

Çekerek Kaymakamlığı Konferans Salonu’nda Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü meslek elemanı Sosyolog Merve ER tarafından “Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele” hakkında katılımcılar bilgilendirildi.

Seminere Şefaatli ilçe jandarma komutanı, ilçe emniyet müdürü, mahalle ve köy muhtarları, kamu kurum ve kuruluş personelleri, müftülük personelleri, milli eğitimde görev yapan rehber öğretmenler ve lise öğrencileri katılım sağladı.

Düzenlenen seminerde Sosyolog Merve Er, TUİK verilerine göre Yozgat’ın erken yaşta ve zorla evlilik konusunda Türkiye sıralamasında 20’nci il olduğunu ve bu kapsamda da bakanlık tarafından bilinçlendirme ve farkındalık faaliyetlerine ağırlık verdiklerini ifade etti. Eğitimde, Çocuk Hakları Nedir? Erken yaşta evlilik nedir? Dünya’da, Türkiye’de ve İlimizde erken yaşta evlilik oranları nedir? Neden kız çocukları erken yaşta evlendirilmekte? Erken yaşta ve zorla evliliğin sonuçları konularına değinildi. Erken yaşta ve zorla evliliğin sonrasında gerçekleşen sağlık problemlerine değinen Sosyolog Merve ER erken evliliğin kız çocukları için erken cinsel ilişki ve erken gebelik demek olduğunun altını çizdi. Yapılan araştırmalarda adölesan gebeliklerde anne ve bebek ölüm oranlarının daha yüksek olduğunu ifade eden ER, düzenlenen seminerde özellikle kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evliliğin olumsuz sonuçlarının daha ağır bir şekilde deneyimlediğini belirtti.

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı