banner2

banner1

Yozgat Bozok Üniversitesi'nde Aktif Yaşlanma Sempozyumu’na yoğun ilgi

Yozgat Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde Saxion Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Amsterdam Üniversitesi işbirliğinde “Aktif Yaşlanma Sempozyumu” düzenlendi.

GÜNDEM 05.10.2023, 08:40
Yozgat Bozok Üniversitesi'nde Aktif Yaşlanma Sempozyumu’na yoğun ilgi

Yozgat Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyuma, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen, fakülte dekanları, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı

Aktif ve sağlıklı yaşlanma kavramı ön planda

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan  Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Fatih Erkoç, nüfusun yaşlanmasıyla birlikte “aktif ve sağlıklı yaşlanma” kavramı ön plana çıktığını söyledi.

Prof. Dr. Erkoç,

“Aktif ve sağlıklı yaşlanma anlayışının geliştirilmesi için bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarının yapılması, sağlık bakım hizmetlerinin geliştirilmesi, tüm bunların yanı sıra hayat boyu öğrenme fırsatlarının yaşlılara sunulması önem arz eder. Bu bağlamda YOBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Tıp Fakültesi işbirliği ile Ülkemizde Uluslararası Katılımlı ilk Tazelenme Üniversitesinin açılışını yapmak bizi oldukça gururlandırıyor” dedi.

Daha sonra konuşan Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar,

"2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk açılış gününde “Tazelenme Üniversitesi Aktif Yaşlanma Sempozyumunun düzenlenmesinden mutluluk duyuyorum” dedi.

Öğrencilerin Gelişimi İçin Önemli

Bu tür kongre, panel ve sempozyumların öğrencilerin gelişimi, toplumun dönüşümü noktasında önemini belirten Rektör Yaşar,

“Dünya genelindeki yaşlı nüfus artışı yükseliyor. Yozgat nüfusu özelinde de bu artışın yüzde 40 seviyelerine ulaştı. Bu kapsamda içinde bulunduğumuz toplumun ihtiyaçlarının karşılanması ve yaşlılarımızın erken emekli olmalarıyla beraber sanki toplumdan tahliye edilmiş pozisyonundan tekrar  topluma kazandırılması adına bu tür sempozyumlar yapılması çok önemli.”

Tıp Ve Sağlık Bilimleri Fakültesini Bir Araya Getiriyor

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar konuşmasını şu şekilde sürdürdü,

“Tazelenme Üniversitesi ve Aktif Yaşlanma Sempozyumu ile beraber bundan sonraki süreçte üniversitenin temel dinamikleri olan Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültelerini bir araya getiren bu zinciri daha da genişleterek toplumumuz ve üniversitemiz faydasına neler yapabiliriz bunları konuşacağız. Tüm yaşlılarımızın, Yozgat’ın değerlerinin bu sürece dahil edilmesi ve onların tecrübelerinden ne şekilde yararlanılması gerekiyorsa bunu yapacağız. O tarihi taşıyan insanlara değer vermezseniz ileride siz de tarih olursunuz. Tazelenme üniversitesi ile yaşlılarımızın hatırlanıp, sosyal anlamda toplumsal değerlerimizi artıracak şekilde  yönlendirilmesi veya bizim onlardan istifade etmemiz adına bunlar oldukça önemli. Tazelenme  Üniversitesi ile hepimizin tazelenmesine bu süreç katkıda bulunacak. Sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

Sempozyumda Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. İsmail Tufan, ‘Tazelenme Üniversitesi’nin Bugünü, Yarını, Geleceği’, Chicago Üniversitesi’nden  Prof. Dr. Hans Becker ‘Mutluluk Odaklı Yaşlı Bakımı’, Saxion Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden Dr.Yvonne Kerkhof  ‘Yaşlıların Sosyal Sağlığının İyileştirilmesi Türk Göçünün Geçmişi’ konularında katılımcılara bilgiler aktardı.

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı