banner2

banner1

Sağlık devrimi 6 yıl önce Yozgat’ta başladı

Erdoğan’ın ‘En büyük hayalim’ dediği şehir hastaneleri sağlıkta devrimin lokomotifi oldu.

GÜNDEM 25.01.2023, 07:50
Sağlık devrimi 6 yıl önce Yozgat’ta başladı

Yozgat Şehir Hastanesi o günden bu yana 6 milyon hastaya hizmet verdi, Türkiye'nin ortasında yıldızlaşan bir sağlık üssü olarak her geçen yıl marka değerini yükselten hastanede 180 bin ameliyat yapıldı. 475 yataklı hastane pandemiyle mücadelede en önemli merkezlerden biri oldu. İlk şehir hastanesi olmanın gururunu yaşadıklarını dile getiren Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan, "Çevre iller için bir bölge hastanesi olarak önemli rol oynuyoruz. Yurtdışından da çok hastamız geliyor. Palyatif servisimiz yaraları olan kanserli hastalarımız için çok önemli. Burada son teknolojilerle tedavi sağlamaktayız. Ayrıca otelcilik hizmeti de sunuluyor. Hastalarımıza daha konforlu ve rahat tedavisini sağlayabilecek bir ortam sağlıyoruz. Amacımız hasta ve çalışan memnuniyetini üst düzeye çıkarabilmek. Kovid döneminde büyük yük sırtladık. Bir haftada 32 yoğun bakım daha açabildik. Kovid polikliniği için ayrı bir alan oluşturabildik. Temizlik ve hijyen kritikti. Yozgat Şehir Hastanesi Kovid savaşından rahat çıktı" diye konuştu.

BU YIL 4 ŞEHİR HASTANESİ DAHA AÇILACAK

Türkiye bugüne kadar 20 şehir hastanesi açtı. Yapımı devam eden 13 şehir hastanesinden İzmir Bayraklı, Kocaeli, Gaziantep ve Kütahya'dakilerin bu yıl açılması planlanıyor. Toplam 33 şehir hastanesi hizmete girdiğinde yatak kapasitesi 43 bini aşmış olacak. Mevcut 20 şehir hastanesinin 14'ü kamu-özel işbirliği modeliyle, 6'sı genel bütçeden yapıldı. Kamu-özel işbirliğiyle hizmet veren hastanelerin 22 bin 675, genel bütçeyle yapılan hastanelerin 6 bin 730 yatağı var.

DİJİTALLEŞMEDE AVRUPA'YI SOLLADI

Yozgat Şehir Hastanesi 2017'deki açılışından bir yıl sonra ABD'li Sağlık Bilgi ve Yönetim Sistemleri Topluluğu (HIMSS) yetkililerinin denetimlerinden başarıyla geçerek, "Seviye 7 Tam Dijital Hastane" olarak tescil edildi. Avrupa'nın ilk ve tek hastanesi oldu. Dijitalleşme sürecinin en üst noktası kabul edilen 'HIMSS Emram Stage 7 Sertifikasyonu' almaya hak kazanan hastane bu özelliğiyle Avrupa'da ilk ve tek sağlık kurumu oldu.

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı