banner2

banner1

Muhsin Ayanoğlu: Avukatlar, yargıya olan güvenin tesisi bakımından hayati önem taşımaktadır

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Yozgat Baro Başkanı Muhsin Ayanoğlu açıklama yaptı.

GÜNDEM 06.04.2021, 06:27
Muhsin Ayanoğlu: Avukatlar, yargıya olan güvenin tesisi bakımından hayati önem taşımaktadır

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Yozgat Baro Başkanı Muhsin Ayanoğlu açıklamada bulundu.

Yozgat Baro Başkanı Muhsin Ayanoğlu, “Sizleri; şahsım ve Yozgat Barosu Yönetim Kurulu adına sevgi ve saygıyla selamlıyor, tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyor, 1954 yılından bu yana baromuza kayıtlı olarak mesleğimize uzun yıllar hizmet etmiş ancak; bugün aramızda bulunmayıp ahirete intikal etmiş meslek büyüklerimizi saygıyla ve rahmetle anıyorum” dedi.

ADALETİN TEMİNATI

Avukatların, adaletin teminatı olduğunu belirterek, “Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağına dair namusu ve vicdanı üzerine yemin etmiş meslek mensubu olarak, bağımsız yargıyı temsil eden Avukatlar, üstlendikleri bu görevle, hukukun üstün kılınması için özveri ile çalışmış, adaletin teminatı olmuşlardır” şeklinde konuştu.

GÜVENİN TESİSİ BAKIMINDAN HAYAİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR

“Yargının kurucu unsurlarından olan ve bağımsız savunmayı temsil eden Avukatlar, yargıya olan güvenin tesisi bakımından hayati önem taşımaktadır” diyen Ayanoğlu, şunları kaydetti; “Devletin temeli adalet, adaletin temeli ise savunmadır. Savunmanın bağımsız ve özgür olmadığı bir ülkede hak dağıtımından, adil yargılanmadan ve yargı bağımsızlığından söz edilemez. Hak arama özgürlüğünün tam olarak gerçekleşmesi, savunmanın daha da güçlendirilmesine bağlıdır. Molierac’ ın da dediği gibi, “Görevimizi yaparken kimseye ne müvekkile ne hakime hele ne iktidara tabiiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiçbir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. En kıdemsizin, en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı”. Karşılaşılan tüm engel ve güçlüklere rağmen, adaletin tecellisi için yılmadan çaba gösteren, demokratik, laik, sosyal ve hukuk devletinin güvencesi olan, kıymetli meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar günü kutlu olsun.”

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı