banner2

banner1

Milli Şef İnönü – Nazım Hikmet Ve Kaybolan Hayatlar

Çok tartışıldı, çok sevildi, bir o kadar nefret edildi. Ama Türkiye'nin toplumsal hafızasında kalıcı bir yer ettiği hemen herkesin malumu. Ölümünden 56 yıl sonra hala konuşulmaya devam ediyor Nazım Hikmet Ran. Sadece Türkiye edebiyatında değil. Siyasi tarihteki yeri ile de yadsınamayacak bir figür o.

GÜNDEM 03.06.2021, 09:30 03.06.2021, 17:47
Milli Şef İnönü – Nazım Hikmet Ve Kaybolan Hayatlar

CHP'nin mahkum ettirdiği sürgüne yolladığı Bir memleket sevdalısı idi o Tıpkı Sabahattin Ali gibi oda Ülkesini çok seviyordu oda Demokratik haklarını kullanır iken suçlu ilan edilmişti Milli Şefin Egoları Nazım Hikmet’ in ebediyete intikaline kadar Cezalandırmıştı acımadan hemde büyük bir ego ve zevkle

Milli Şef Ülkede sevilen değerleri birer birer cezalandırıyor Demokrasi ve Hukuk söylemlerinin ardına sığınarak kendi gibi düşünmeyenleri hatta sadece eleştirenleri bile cezalandırıyor Sürgüne gönderiyor ölümünden sonrada onları kahraman ilan ediyordu..

Nazım Hikmet için anma etkinlikleri düzenleyen, park, caddeler ve kültür merkezlerine isimini veren CHP, ölümünün ardından kahramanlaştırdığı Nazım Hikmet'e sağlığında 'dilekçe hakkı'nı bile çok görmüştü.

Atatürk'ün ölümünden kısa süre sonra cezaevine konan Nazım Hikmet, İsmet İnönü'nün cumhurbaşkanlığı süresinde 28 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 4 şehirde 12 sene boyunca hapiste kaldı. Birleşmiş Milletler Örgütü'nün danışma organlarından olan Uluslararası Hukukçular Derneği'nin girişimi bile Nazım'ı kurtaramadı.

Nazım Hikmet'in hapis yattığı yıllara ilişkin kayıt ve karar defterlerde bu dönemde cezaevlerinden gelen binlerce dilekçenin kayda geçirildiği ancak Nazım'ın dilekçesinin kayıtlarda olmadığı ortaya çıktı.

Nazım Hikmet'i cezaevinden Adnan Menderes'in 15 Temmuz 1950'deki genel af kanunu çıkardı.

Hapisten çıktığında Sovyetler Birliği'ne giden Hikmet, Türk vatandaşlığından çıkarıldı ve sonraki yıllarını Sofya, Varşova ve Moskova'da geçirdi. TÜRKİYE 2009 yılında vatandaşlığını geri vererek iade-i itibar yaptı.

Günümüzden Şöyle geriye döndüğümüzde Ne kadar çok Aydın ve siyasetçinin uydurma sebebler ile infaz edildiği sonrasında da sanki bu katliamları başkaları yapmışcasına söylemlerde bulunulması Milli Şef ve partisinin iğrenç ideolojisini ortaya koymaktadır.

Yakın tarihe Şöyle bir göz gezdirdiğimizde vicdanları sızlatan Hukuk ve insan hakları ihlallerinde rol alan Milli Şef in Vukuatları Sabahattin ALİ ve Nazım Hikmet RAN Sınırlı değildi. İftira yalan ve dezenformasyon Türkiye’ nin lugatına İsmet PAŞA ile girmişti o iftira yalan ve dezenformasyon silsileleri İlk olarak Adnan MENDERES ve arkadaşlarının idam edilmelerine sebeb olmuş, toplumsal kalkınma projeleri rafa kaldırılmış Nuri KILLIGİL , Vecihi HÜRKUŞ İbrahim GAMGAM gibi isimler büyük projelerden koparılıp basit üretime mecbur bırakılmıştı. O dönemde 26 MAYIS 1944 Günü Türk Havacılık tarihi için son dereje önemliydi İlk yerli yolcu uçağı havalanmıştı NU D-38 İlk Seferini İstanbul Ankara arasında yapmıştı. Karanlık eller Bunada engel oldu Tıpkı Vecihi HÜRKUŞ a engel oldukları gibi Tıpkı Devrim otolarına Engel oldukları gibi.

Hafızalarımızı Şöyle bir yokladığımızda Milli Şefin Rus Zülmünden kaçarak Ülkemize Sığınan 146 AZERİ Aydını 146 Misafiri Staline teslim ettiği ve Türk Askerinin gözlerinin önünde hunharca öldürüldüğü bu katliamın gerçekleşmesinden sonra olaya şahit olan karakol komutanımızın intihar ettiği BORALTAN KÖPRÜSÜ de O dönemden günümüze intikal eden en büyük vahşet olarak kayıtlara geçmiştir.

Yine 6 Mayıs 1972 Yılında Hunharca idam edilen Deniz GEZMİŞ ve arkadaşlarının idamına da engel olmaya çalıştığı görüntüsü verirken Partisinden bir çok milletvekilinin evet oyu vererek idamına onay verdiği bu sayede idam edildikleri bilinmektedir.

Uzun yıllar Resmi ideoloji olarak dayatılan Yalan iftira ve dezenformasyonlar ile politika üretmiş bu uğurda bir çok insanımız haksız bir şekilde hunharca katledilmiş naaşları bile itibarsızlaştırılmıştır. Daha sonra sanki kendileri yapmamış gibi Şiirlerini şarkılarını söyleyerek politika üretmişlerdir.

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı