banner2

banner1

Eyyup Elmalı, 2022 yılını değerlendirdi

Akdağmadeni Ziraat Odası Başkanı Eyyup Elmalı, 2022 yılını değerlendirdiği açıklamasında önemli bilgiler verdi.

GÜNDEM 04.01.2023, 07:25
Eyyup Elmalı, 2022 yılını değerlendirdi

Akdağmadeni’nde 2022 yılının çiftçiler için zor bir yıl olduğunu anımsatan Elmalı, “Yağışların kısıtlı olması ve girdi maliyetlerinin yüksek olması çiftçilerimizi zor durumda bıraktı” dedi.

Elmalı’nın açıklamalarından satır başları şöyle;

ÇİFTÇİMİZ MEMNUN

Biz Akdağmadeni Ziraat Odası olarak bu yıl içinde TMO hububat alımları bakanlığımız tarafından şubemiz açıldı. Akdağmadeni Ziraat Odası olarak yardımcı olduk. Hububat alımlarını yaptık. Çiftçilerimiz memnun kaldı. Prim desteği olması kaydıyla 14 bin tona yakın bir alım yaptık. Bu da bir rekor oldu. Çiftçilerimiz ilgi gösterdi. Devletimiz tarafından prim desteği ile ödenmesi çiftçilerimizin cazip olmasını gösterdi. Bizde alt yapı çalışmalarımızı yaptı. TMO’ya yardımcı olduk. Akdağmadeni Ziraat Odası olarak randevu konusunda yardımcı olduk. 20 günde ekstra bakanlığımız devreye girdi. Ek süre alarak hububat alımını sonlandırdık.

PROJE YAPTIK

Akdağmadeni Ziraat Odası olarak 2022 yılı içinde yaptığımız faaliyetlerde İlçe Tarım Müdürlüğümüz ile birlikte KOP kalkınma ajansına proje yaptık. Taş toplama makinası ve katı gübre dağıtım makinesinin katılım payını Akdağmadeni Ziraat Odası olarak biz ödedik ve makinelerimizi teslim aldık. Şimdide bir traktör almak için çalışıyoruz.

11 YIL OLDU

11’inci yılımız oldu Akdağmadeni Ziraat Odası başkanı olarak. Ankara’da da görevimiz var. 10 yılda hep şu hayali kurduk. Süt üreticiler birliğini kurduk. İnsanlarımız ilçelerimizden doğduğu topraklardan göç etmesin diye. Oralarda projeler yaptık. TANAP’a proje yaptık. 30 tank, 30 jeneratör, araç teminleri yaptık. Süt üreticiler birliğimiz şu anda aktif şekilde çalışıyor. İş yoğunluğundan dolayı başkanlığı bıraktım. Arkadaşlarımız devam ediyor. Orada da faaliyetler devam ediyor.

FİDE DAĞITIMLARI YAPTIK

Akdağmadeni Ziraat Odası olarak 300 bin adet domates, biber, salatalık gibi fide dağıtımı gerçekleştirdik. İstedik ki, maliyetlerin yüksek olması, marketlerin soğan, domates, biber gibi ürünlere yüksek fiyat çekmesi sonrası üreticilerimize 1 TL’ye bedava sayılacak ücrete fide dağıtımı yaptık. Yüklenici firma bize bu konuda destek oldu. Firmamız bizi kırmadı. 10 bin fide dağıtımı yaptık maliyetine. Fide dağıtımlarımız her yıl devam ediyor. Elma fidanları olmak üzere 10 yılda 100 bin fidan dağıtımı yaptık. Faaliyetlerimiz bu şekilde devam ediyor.

STRATEJİK ÖNEME SAHİP

Akdağmadeni Ziraat Odası olarak çiftçilerimizin dilek ve istekleri doğrultusunda faaliyetlerimize devam ediyoruz. Çiftçilerimizin hak ve menfaatleri için mücadelemiz sürecek. Ülkemizde de pandemi süreci yaşadık. Gıda çok önemli stratejik bir öneme sahip. Gıda olmadığı zaman gıda savaşları, su savaşları başlıyor. Bizim ülkemiz coğrafi yapı olarak her şeye uygun. Bu konuda da gıdanın çok önemli olduğunu biliyoruz. Biz üretmezsek ülkenin aç kalacağını biliyoruz. Çiftçi çok önemli. Üretim çok önemli. 85 milyon ülkeyi doyuran çiftçidir. 50 milyon turisti, 10 milyon göçmeni doyuran çiftçidir. Onun için ülkemizde tarımın desteklenmesini istiyoruz. Herkes yelkenlerini tarıma çevirsin. Tarım çok önemli. Geçmişte de böyleydi gelecekte de böyle olacak. Pandemiden dolayı biraz daha bu iş daha anlaşıldı.

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı