banner2

banner1

Ankara- Sivas hızlı tren hattı 278 binden fazla yolcuyu evlerine taşıdı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 26 Nisan 2023 yılından bugüne kadar Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı'nın 278 bin den fazla kişiyi sevdiklerine konforlu ve hızlı bir şekilde ulaştırmanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

GÜNDEM 03.08.2023, 10:11
Ankara- Sivas hızlı tren hattı 278 binden fazla yolcuyu evlerine taşıdı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-Sivas arasındaki mesafenin 603 kilometreden 405 kilometreye düşürüldüğünü belirtti.

Uraloğlu, Ankara-Sivas arası hızlı tren seyahat süresinin 2 saate düştüğünü Ankara –Yozgat arasının da 1 saate düştüğünü ifade etti. Ve şu ifadeleri kullandı:

"Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı'nın hizmete açıldığı 26 Nisan 2023'ten bugüne kadar 278 bin 854 kişiyi sevdiklerine hızlı, güvenli ve konforlu bir şekilde ulaştırdık. Hattaki yolcu yoğunluğu ve vatandaşlarımızdan gelen taleplerin karşılanması için 11 Ağustos itibarıyla cuma, cumartesi ve pazar günleri günlük karşılıklı 8 sefer (4+4) yapılmasına karar verdik. Günlük ortalama 3 binden fazla yolcunun seyahat ettiği Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı'nda, cuma, cumartesi ve pazar günleri 966 kişilik kapasite artışı sağlanmış olacak."

Yeni istasyonlarda çalışmalar sürüyor

Bakan Uraloğlu, Yeni istasyonları kazandırmak için gerekli adımların atıldığına değindi. İstasyonların açılması için talimat verdiğini belirtti. Yeni açılacak olan istasyonlar; Yıldızeli, Yerköy, Sorgun, Akdağmadeni ve Elmadağ'da çalışmalar sürüyor. Uraloğlu, şu ifadelere yer verdi;

"Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı güzergâhında bulunan Yıldızeli, Yerköy, Sorgun, Akdağmadeni ve Elmadağ istasyonlarında çalışmaların bitirilmesi için son aşamaya geldi. Söz konusu istasyonların daha erişilebilir ve kullanılabilir olması adına projede değişiklikler yapıldı. Bu proje değişiklikleri ile halkımızın istasyonlarımıza daha kolay ulaşabilmesi ve bu sayede hızlı demir yolu ulaşım ağından en etkili biçimde faydalanması hedefleniyor. Fiziki ilerlemede aşama kaydedildi. En kısa sürede çalışmalar tamamlanarak istasyonlar vatandaşlarımızın hizmetine açılacak."

Bölge turizmi ve ekonomisi canlanacak

Uraloğlu, bölge ekonomisi canlanacak ve diğer bir konu olan turizmi hareketlendirecek sözlerine dikkat çekti ve şu ifadeleri kullandı; "405 kilometre uzunluğa sahip proje kapsamında toplam uzunluğu 66 kilometre olan 49 tünel ve uzunluğu 27 kilometre olan 49 adet de viyadük inşa ettik. Projenin en uzun tüneli 5 bin 125 metre ile Akdağmadeni bölgesinde yer alıyor. En uzun demir yolu viyadüğünü ise 2 bin 220 metre ile Çerikli'de yaptık. 89 metre yüksekliğinde Türkiye'nin en yüksek ayağa sahip demir yolu viyadüğünü Elmadağ'da inşa ettik." diye tamamladı.

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı