banner2

banner1

Yozgat’ta Hem Üretim Hem İstihdam Sağlayan tesis!

Yozgat’ın Çekerek ilçesinde Belediye Başkanı Eyyüp Çakır, ulusal ve yerel basın temsilcilerine Çekerek’te hayata geçen yatırımlar hakkında bilgi verdi.

EKONOMİ 02.08.2023, 10:08
Yozgat’ta Hem Üretim Hem İstihdam Sağlayan tesis!

Çakır, Biyogaz tesisi ile ilçede hem atıkların bertaraf edildiğini, hem gübre elde edildiğini hem de çıkan yüksek ısıdan faydalanarak sera kurmayı amaçladıklarını söyledi.

Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır, ilçede kurulan tesis ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çakır, ‘’Hayvansal atıklar ile elektrik enerjisi üretiyoruz’’ ifadelerine yer verdi. Çevre projesi olduğunu vurgulan Çakır, atıkların içerisindeki metan gazının depolanması ile elektrik enerjisine dönüştürülen bir tesis olduğunu söyledi.

Çevre Projesi

Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır yapmış olduğu açıklamada, ‘’Çekerek Belediyemizin iştiraki olan Çekerek Biyogaz Gübre A.Ş. tesislerimizdeyiz. Burası 3 megabayt kapasitesinde hayvansal atıkların ve bitkisel artıkların fermantasyon yöntemiyle çürütülmesiyle biyogaz elde edilen bir tesis. Hayvansal atıkların içerisindeki metan gazının tanklarda depolanması ve biyogaz yakıcı motorlarına gönderilmesiyle elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle enerji üreten bir tesis. İlçemizde yaklaşık 10 binden fazla büyükbaş hayvanın atıklarının bertaraf edildiği bir çevre projesi aslında’’ ifadelerine yer verdi.

Çok Kıymetli Bir Gübre

Çok kapsamlı bir proje olduğunu söyleyen Çakır, ‘’Projenin çıkış hikâyesi benim üniversite bitirme projemdir. Kendim makine mühendisi olduğumdan bitirme projemi belediye başkanı olunca burada uygulama fırsatı bulduk. Metan gazı içerisinde alınan nihai ürün aslında çok kıymetli bir gübre. Tesisimiz aynı zamanda ilçemizde istihdama da dönüşmüştür. Yaklaşık 30 kişinin çalıştığı temiz çevre ve sıfır atık kapsamında bir çere projesidir. Çevreyi kirleten atıkların bertaraf edildiği çok kapsamlı bir proje’’ dedi.

Sıcaklıktan İstifade Etmek İstiyoruz

Sıcaklıktan faydalanarak sera kurma projelerinin olduğu söyleyen Çakır, ‘’Nihai ürün olarak çıkan gübreyi sıvı olarak çiftçilerimizin arazilerine ücretsiz olarak dökülmesi gerçekleştiriliyor. Bu proje 3 aşamalı bir proje. Birinci aşamasında biyogazdan elektrik üretilmesi ile ilgili bir çalışmamız var. İkinci aşamasında zaten çıkan bu nihai ürünün zenginleştirilerek gübreye dönüştürülmesi ile ilgili ikinci etapta yapacağımız ve çalışmaları tamamlanan bir projemiz var. Üçüncü aşamasında da bu tesisteki çalışan biyogaz motorlarının bacalarının sıcaklığı çok yüksek olduğu için yüksek bir ısı oluşuyor. Bu sıcaklıktan istifade etmek istiyoruz ve sera kurmak istiyoruz. İnşallah bu bölgede kapalı seralar ile üretimler yapmayı planlıyoruz. Elde eden elektriğin bir kısmı tesisin kendi iç tüketiminde kullanılıyor geri kalan kısmı da trafo aktarım merkezleriyle bütün şebekedeki ihtiyacı olan vatandaşlarımıza satılıyor’’ ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Yozgat Belediye Başkanı Celal KÖSE'nin belediye olanaklarını kendi inşaatlarında öncelikli olarak kullandığı iddia ediliyor bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı